BitDefender Partner
22 Haziran 2015
Bitdefender GravityZone
3 Temmuz 2015

Responsive Tasarım

Responsive tasarım, farklı ekran boyutlarına göre farklı görünüm alabilen internet sayfaları için kullanılır. Akıllı telefonlara, tabletlere, farklı çözünürlükteki bilgisayarlara uyumlu tasarımdır. Son günlerde oldukça popüler olan bu kavram internete girmemizi sağlayan araçların çeşitlenmesi sebebiyle ortaya çıkmıştır.

Neden Responsive?

Web siteniz masaüstü veya dizüstü bilgisayar üzerinde gayet sorunsuz görünebilir ancak cep telefonu veya tabletten sitenize girildiği zaman da ziyaretçinizi memnun edecek bir görünüm olup olmadığını bilemezsiniz. Responsive yani uyumlu bir internet sayfanız olursa farklı cihazlara da uyumlu bir sayfanız olur.

Faydaları Nelerdir?

Zaman, emek ve para. Şu sıralarda web sitelerinin bazılarında mobil site kavramını görüyoruz. Büyük siteler için çok sorun olmayabilir, belki de özellikle masaüstünden farklı özellikleri olan mobil site yapmak istemiş de olabilirler. Küçük ve orta ölçekli bir sitenin mobil şeklinde ayrı bir site yaptıracak ekonomisi ve buna harcayacak zamanı olmayabilir. Bu durumda sayfanıza responsive özellik ekleyerek bu dertten kolayca kurtulabilirsiniz.

Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Bilindiği gibi web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve gezmekte güçlük yaşarlar. Eğer girdikleri site responsive ya da mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak zoom yaparak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kullanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmek de oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri linki bulamayabilirler.