Google Search Console nedir?
18 Aralık 2016
IDFL International Diversity Festival London 2017
12 Ocak 2017

Teknoloji Çağı ve Dağınık Beyin Sendromu

Ders çalışırken gelen bir mesaja baktığınız oluyor mu hiç? Ya da işyerinizde işinizle ilgileniyorken telefonla konuştuğunuz? Günlük yaşamda oldukça olası görünen bu durumlar, aslında o kadar da masum değil.

İki işi bir arada tamamlama konusunda ne kadar başarılı olabiliyoruz? Ve iki işi aynı anda yapma sürecinde zaman kaybediyor muyuz? Öncelikle bu sürece bir bakalım. Hepimizin de yaşadığı gibi, iki iş arasında gidip gelmek, düşünme sürecini yavaşlatıyor ve etkili kararlar veremiyoruz. Böylece iki işi de tam anlamıyla tamamlayamıyoruz. İki işi bitirsek dahi verimlilik tartışmalı bir konu oluyor kendimizce. Hangi işi nasıl yapacağımızı düşünmek ise oldukça zaman kaybettiriyor. Yaşanılan süreci bilmemize rağmen aynı anda iki işi yapmaya çalışmak yaşamımızın bir parçası olma yolunda ilerliyor.

1990’larda teknolojinin gelişmesiyle, yaptığımız işlerin arasına mesajlar, e-postalar, sosyal medya hesapları girmeye başladı. Çalışma hayatında dahi gelen bir mesaj dikkatimizin dağılmasına neden oluyor ve mesajı kontrol etmeye itiyor bizi. Texas Üniversitesi Beyin Sağlığı Merkezi’nin kurucusu Sandra Bond Chapman, “Teknoloji beynimizi kesintiye uğratmaya alıştırıyor ve bir e-posta veya mesaj geldiğinde bu uyarıyı bekler oluyoruz” diyor. Bu süreçte, yaptığımız işe dair hatalar da artabiliyor. Yapılan bir araştırma, çalışan bireylerin üç dakikada bir e-posta gelmesi gibi durumlarla çalışmasının kesintiye uğradığını ortaya koydu.

Beynimiz ve odaklanma

Bir anda birden çok bilgiyi işleyebilen beynimiz, tek bir işi yapmaya göre programlanmıştır. Yapılan araştırmalarda, birden fazla konuya odaklanma sürecinde beynimizin iki konudan birini milisaniye ertelemekte olduğu görülüyor. Bilim insanları, bu bilgiden yola çıkarak, beynimizin işleyişinin iki konuya odaklanmaya uygun olmadığını ileri sürüyor. Tek bir konuya odaklanma, beynimizin bir eksikliği olarak görülse de tek konuya odaklanıldığında diğer uyaranlara duyarlılık azalıyor ve verimlilik artıyor. İki işi yapmaya çalıştığımızdaysa beynimiz gereğinden fazla yoruluyor ve bilişsel yeteneklerde azalma görülüyor. Chapman, iki işi yapmaya çalışmanın dikkat eksikliği, hata, yüzeysel düşünme gibi durumlara neden olduğunu ileri sürüyor. Kişilerde ayrıca stres artışı, depresyon, yorgunluk gibi şikayetlerin de artmasına neden oluyor.

İşte bütün bu süreç ve görülen rahatsızlıklar, “dağınık beyin sendromu” olarak adlandırılıyor. Singletasking (İng. tek bir işe yoğunlaşma) kitabının yazarı Devora Zack, “Toplum olarak dağınık beyin sendromundan mustaribiz” diyor.

Dağınık beyin sendromunun getirdiklerinden etkilenmeyi en aza indirmek için birkaç öneri:

-Öncelikle işinizi kesintiye uğratabilecek cihazları ortamdan uzaklaştırın.

-Yapılacakları bir liste oluşturarak yazın.

-Odaklamayı sağlayabilecek, olabildiğince az uyaranın olduğu sakin bir odada çalışmayı deneyin.

-Mesajları, e-postaları kontrol edeceğiniz belirli bir zaman ayırın.

-Çevrenizdeki kişileri size ulaşabileceği saatler konusunda uyarın ve kesintiye uğramak istemediğiniz durumlarda haber verin.

-Bir işle uğraşırken internetle bağlantınızı kesin.

-Kendinize dinlenmek için mutlaka zaman ayırın.

Kaynak: https://nbeyin.com.tr/teknoloji-cagi-daginik-beyin-sendromu/